Sunday, March 23, 2014

Когато вали във Ванкувър





 Да, трябва да  посетите Ванкувър, когато вали. Тогава слънцето не заслепява очите и сиво синята дифузна светлина, която се процежда през облаците  се отразява многократно от стъклените стени на многоетажните сгради. Имам чуството, че гледам всичко през син филтър. Светлинните лъчи сякаш са обвили цялото околно пространство.

                                        
                 
 
По улиците се редят стъклени кули, върху чиито стени се оглеждат всички съседни обекти. Трябва да гледаме наоколо, за да открием тайнството на огледалните образи. Великолепно.
 


 

Витрината на музея на влаковете е истински калейдоскоп. Все едно, че съм в зала с магически огледала. Върху образа на най-стария локомотив на Бритиш Кълъмбия, се наслагват тези на околните коли и къщи. Ако не сме в епохата на дигиталната фотография, може да се помисли, че съм използвала една лента многократно.


 
Мисля, че ако искаш да опознаеш един град, трябва да преспиш в него. Ходим често във Ванкувър, но понеже е близко до Сиатъл не преспиваме там. Още по-малко време му отделяхме, зимата на път към Уислър.
Направихме го най-после и  имахме късмета да се настаним на 30-тия етаж на един хотел, с гледка към залива.
 
 
Висините са нашата слабост.  Гледката от там е далече по-богата, но понякога крие рискове. Във Виктория, Бритиш Кълъмбя платихме за чудесния изглед с една безсънна нощ в съседство с най-мощния вентилатор на хотела. При това, той не работеше постоянно, така че в паузите чаках с напрежение, кога ще гръмне отново. Сега между нас и вентилаторите имаше няколко етажа. Човек се учи непрекъснато и колкото по-труден е урокът, по-дълго го помни.
Външните стени на всички помещения в хотела са стъклени и това създава усещането, че съм на хеликоптер. Естествено, най-
хубавите снимки към залива направих от там. Облачността се разведри малко и ме дари с неповторими моменти за снимане.
Възползваме се от затишието, взимаме за всеки случай чадърите и поеме към по-старата, ниско етажна част на даунтаун. Оскъдното осветление на късния следобед се смесва с рекламните светлини. Приятно е вървиш по тези улици.
Дали защото Канада е в Британската Общност, или защото канадците се стремят да запазят английския дух на държавата си, за да са различни от САЩ, но в по-старите райони на града преобладава англииският дух. Може би само аз мисля така, но  нали хората винаги виждат нещата както им харесват, а аз не съм изключение.
 

 
Следва
  
 







 

 
 

 


 









 
 

 
 
 



 

 
 

 
 
 
 

 




 



















 



Monday, March 10, 2014

Чудото на Аляска

б 





                                                      Втора част


 Ако сте очквали да видите в Аляска земята покрита със сняг и лед през късно лято и ранна  есен, излъгали сте се. Тази картина е далече на север, а златото  е извадило от дълбоката депресия цялото северозападното крайбрежие на Америка.





  Малките ескимоски селца са превърнати в американски градчета. Плувнали в многоцветна  лятна растителност – напомнят ми  кадри от кънтри филм. Те изглеждат  по-истински, отколкото по времето на златотърсачите, прииждали  на вълни в SkagwayJuno и Ketchikan (Скагуей, Джуно и Кетчикан).










   Спряхме в Скагуей, градче с десет улици и сто  къщи от миналия век. Корабът  се издигаше  високо над околните сгради. Всички те  са превърнати в магазини, ресторанти и музеи. Автентичната атмосфера е запазена. Край кораба чакаше внушителна група от рейсове, бусчета, лодки, ферибот и хидроплани. Срещу прилична сума и няколко часа може да се види  недостьпната  за всеки Аляска. От тук е започвал нерадостният път,  на големите надежди за лесно забогатяване...




         Скалистият  стръмен склон  White Passage (Белия преход) ни подсказва трагичните моменти на хилядите авантюристи, дръзнали да вярват, че забогатяването е лесно. Статистиката сочи, че само тридесет процента от тях са стигнали  Клондайк в Юкон, където е златото. Девет -  са намерили злато и от тях само три процента  наистина са  забогатели.  Не се публикуват тъжните проценти на неудачниците. Те се виждат, ако се отиде на място.                             
              Теснолинейката, която бе заместила нечовешките усилия на пионерите златотърсачи се поддържаше. Старите локомотиви и вагони са музейна ценност.
Изграждането на теснолинейния път в тези години, климат и техника  е сравнимо със  строежа на Айфеловата кула и Панамския канал. И досега тази линия и успоредното шосе са единствената връзка на Канадския щат Юкон с морето.
            Не  ни отне много време да огледаме градчето, с всичките писани къщи. Витрините бяха отрупани с предмети, направени от индианците през дългите северни нощи.  Много от дворовете бяха разкрасени с китни градинки и предмети от дърворезба.
             В късния следобед Серенада на моретата пое към друго  преживяване  Джуно, столицата на щата Аляска. И той е рожба на златната треска. Както се полага на столица всичко бе по-голямо, по-богато, пошарено. Природата  бе все така хубава, реставрираните красиви къщи бяха плъзнали по околните хълмове. Магазините бяха като изложби.
Била съм в много градове по света от Африка до Аляска. Разликата е, че тукашните търговци са като прелетни птици. Идват  с първите и си отиват с последните туристи. Поемат за там,  където отиват и корабите. Отварят хубавите си магазини в Хавай, Бахамите, Панама и Коста Рика. Тогава жителите на  Джуно и другите градчета заживяват своя зимен живот. Учат, произвеждат за следващия сезон, ловят  риба, отделят много грижи за поддържане и възстановяване на природата.                                                                
        Не се задържаме дълго в Джуно. Трябваше да посетим  Misty Fiord  /Mьгливия  Фиорд/. Едно природно чудо, превърнато в национален парк – най-обширният в САЩ. Ширината на водата варира от петстотин метра до един два километра. Дълбок е  повече  от сто километра. Високи отвесни скали  се редуват  със стръмни склонове,  
покрити с иглолистна гори.

       Две великолепни картини плениха погледите ни. Понеже съм все още повпечетленията на  присъждането на Оскарите, си мисля колко филмови продуценти биха искали да са на наше място с камери в ръце.



Лъчите на следобедното слънце, които трудно се проциждаха през облаците огряха един  самотен остров, толкова малък че имаше място само за няколко дървета. Над него, като дар от небето, се появи дъгата. Ако можехме да четем знаменея, бихме разбрали какво ни казва Всевишният.
              Беше валяо цяла сутрин, всичко беше препълнено с вода.Тя се хвърляше  на  дебели сребърни струи от билото на планината през високите скали, през дървета, храсти и камъни. Потопи ехтяха  отвсякъде. Морската вода беше зловещо тъмна и мътна, небето прихлупено над кораба и изведнъж ... отново процеждащите се слънчеви лъчи. Какво пак ни казваше небето, на нас слабите хора, дръзнали да могат и да искат толкова много.  
   
             На някой места фиордът беше твърде тесен. На разширението, определено за обръщане, се завъртяхме на място. Впечатляващо, за размерите на огромното

 корабно туловище.
             След толкова хубост смятах, че нищо  повече не може да ме учуди, но се оказа, че за нас бе приготвен среднощен коктейл. Сто и пет готвача, под  ръководството на главния готвач – индиец, се бяха старали за него петнадесет часа. 
Храните, великолепно подбрани по вид, цвят, вкус и форми, бяха  наредени на маси, около големи ледени скулптури. Червена, синя и бяла светлина се отразяваше многократно в леда и  превръщаше коктейла в тайнство. 

Хубавата музика, веселите  хора, усмихнатите готвачи, които дефилираха около масите, с националните си флагове ,  всичко се смеси в един наниз от приятни у сещания, който за мене бяха част от чудесата на  Aляска.



Thursday, March 6, 2014

Чудото на Аляска




Тези дни се върнах към снимките ни от Аляска. Имахме удоволствието, да я посетм преди няколко години. Пътувахме с голям кораб на компанията Роял Карибиан. Почти не се наложи да излизаме в открития океан, движихме  се в тихите води на Иннър Пасидж, което е голямо предимство за коравоплаването. Ние пасажерите го разбрахме, когато само за няколко часа излезнахме  в истинския  северен Пацифик.


 Голямата цел на пътуването ни беше ледникът Хъббърд. На връщане спряхме в  Джуно столицата на Аляска, в Скагуеѝ, в Кетчикан и Мисти Фиорд.
Преминахме по светло залива на Ванкувър, за да може да се порадваме на красивите  крайбрежни гледки. От дясно  на кораба се редяха модерната морска гара и поредица от високи представителни сгради. Прозорците им отразяваха огнения блясък на залязващото слънце. От ляво, над  хълмовете, покрити с нови къщи се белееха Норд Шоър Маунтинз—Планините на северния бряг.


Програмата на екскурзията беше добре обмислена.  След като красивият  силует на Ванкувър постепенно потъна в здрача, вниманието на пасажерите бе насочено към кораба. Дойде времето на триста метровият и 13-ет етажен гигант Серенада на моретата. Защо серенада не ми стана ясно. Сигурно защото при преминаването през пасиджа  поп-музиката от откритите салони ехтеше в пълна мощ. Значи, правим серенада на мечките наоколо. 
 Влезнахме в главното фоайе. Шест стъклени асансьора разпределят хората по кабините. От външните четири се вижда морето през  осем етажа  стъкла, от вътрешните - красиво оформените фоайета.
           Другите два асансьора бяха в средната част на кораба.Тя беше отворено пространство от третия до десетия етаж, оградено с балкони и чудесно декорирани стълбища.
           Картините и скулпторите бяха подбрани с професионално разбиране. Концентрично бяха разположени кино, театър, казино, много ресторанти, барове,  зали за конференции,  за гимнастика, за разкрасяване, и какво ли още не. В края се стигаше до открити и закрити външни палуби.
            Най-горните два етажа бяха за баскетбол, бягане, катерене по стена, миниголф, три плувни басейна и солариум с два топли басейна.
           В кабините не липсва нищо. Комфортът и цените нарастват колкото по-високо беше разположена  стаята.
           Ресторантите бяха нещо неудържимо. Храната беше на свободна консумация, вкусна, разнообразна, много и навсякъде.
Музикалните удоволствия за младите бяха съсредоточени на най-горните два етажа. Рапът ехтеше в  простора и радва дивите животни на Аляска. Всички туристически  кораби се движат по Inner Passage   /Вътрешния проток/ и околните мечки  вече са научили безпогрешно мелодиите.



 Първата и най-отдалечена точка на пътуването беше ледникът Hubbard (Хъббърд). Разположен  бе в дъното на неголям залив. Видяхме пред отвесния край на глетчера  почтително пълзящ гигант, като нашия, който едва достигаше една трета от височината на ледената стена. Тя бе изградена от стотици синьо-бели колоси, застинали в ледена прегръдка. Те са чакали векове да  слезнат от планината, да се изправят над водата и да погледнат към слънцето. Зад тях напират другите. Пред тях – вихрушките на Аляска. Те не устояваха дьлго и се откъсваха. Стоварваха се с грохот във водата. Пяна и пръски летяхавъв всички посоки.





 Очаровани бяхме от размерите  и красивите им форми. Бавно със страхопочитание се приближавахме към отвесните ледове. Цялото ни усещане  за човешко величие се бе размило. Едни – излезли  по тениска и шорти, други -  с чаша студено кафе в ръка. Никой не говорше. Гледахме, снимахме и прегльщахме.






За смълчаните пасажери  трябваха нови атракции. Коктейл с малко сто годишен лед от ледник или ледени статуи, които се издялват пред нас? Сега разбираме какво правеше жълта спасителна лодка, която пуснаха да кръжи между плаващите  наоколо  айсберги.Да, пред очите ни сръчни ръце изваяха две  ледени фигури.  Наистина остава лед и за по един коктийл на зрителите.